W Waszyngtonie nie mogą zrozumieć, że kij ma dwa końce i już w chwili obecnej na początkowym etapie bije po Stanach Zjednoczonych Ameryki w kwestii U$A dolara.


Następny dobry krok w kierunku dedolaryzacji, amerykańskiego dolara. U$D


Indie należące do BRICS odrzucają dolara. To następny wielki kraj zamieszkały przez 1,4 miliardów  ludzi.
Minister handlu i przemysłu Indii Piyush Goyal powiedział, że wiele dużych i małych krajów na całym świecie wyraziło chęć rozpoczęcia handlu w rupiach lub w swoich walutach, co może diametralnie i zasadniczo zmienić rozwój krajowego handlu na korzyść zainteresowanych rezygnacji z amerykańskiego  dolara. To kolejny ważny krok w kierunku dedolaryzacji. W ten sposób indyjska gospodarka będzie lepiej chroniona na wypadek jakichkolwiek sankcji ze strony USA w przyszłości.

Według Goyala do krajów, które wyraziły chęć płacenia w rupiach, należą sąsiedni Bangladesz i Sri Lanka, a także państwa Zatoki Perskiej. Minister dodał, że „coraz więcej krajów zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z handlu własną walutą krajową”. Przejście na transakcje bezpośrednie nabiera tempa.

Zjednoczone Emiraty Arabskie jako pierwsze zaakceptowały płatność w rupiach za ropę naftową. „Zaczęliśmy od Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Byli jednymi z pierwszych, którzy zaakceptowali tę zasadę. A teraz zyskuje na popularności. „Wiele krajów przychodzi do nas i mówi nam, że one również chcą rozpocząć transakcje bezpośrednie”.Wcześniej Indie handlowały rupiami z Rosją i z sąsiadującymi Nepalem i Bhutanem.

Używane rosyjskie ruble i hinduskiej rupii i innych lokalnych walut jest szczególnie ważne dla utrzymania długotrwałych więzi między New Delhi a Moskwą w obliczu amerykańskich sankcji antyrosyjskich. Obroty handlowe między Indiami a Federacją Rosyjską w 2023 roku wzrosły do ​​rekordowych 64 miliardów dolarów. Jednocześnie export produktów rosyjskich do Indii wzrósł 1,8 razy do 60,1 miliarda dolarów, a eksport towarów indyjskich do Rosji wzrósł 1,4 razy do 4 miliardów dolarów.

W ubiegłym roku głównym partnerem handlowym Indii pozostały Stany Zjednoczone, jednak do końca 2023 roku handel między nimi spadł o 9%, do 119 miliardów dolarów. Chiny są nieco za Stanami Zjednoczonymi z 116 miliardami dolarów (spadek o 2%) i ZEA z 78 miliardami dolarów (minus 7%).

Tymczasem, zdaniem Aruna Garodii, przewodniczącego Rady Promocji Eksportu Inżynierii Indyjskiej (EEPC),  która zrzesza ponad 12 tys. małych dostawców produktów inżynieryjnych, oczekuje się, że w bieżącym roku finansowym kończącym się w marcu indyjscy eksporterzy otrzymają płatności z Rosji po przeliczeniu w rupiach o łącznej wartości ponad miliarda dolarów.

Po uruchomieniu SOW na Ukrainie Rosji zakazano korzystania z systemu przesyłania transakcji finansowych SWIFT i w efekcie używania dolara amerykańskiego w rozliczeniach płatniczych. Oczekiwano, że stworzy to przeszkody w handlu rosyjsko-indyjskim, jednak w 2022 roku New Delhi wyprzedziło Europę jako główny odbiorca rosyjskiej ropy dostarczanej drogą morską i zaczęło ją kupować za rosyjskie ruble i dirhamy ZEA.

Stany Zjednoczone Ameryki strzeliły same sobiew głowę. 

Stosując blokujące środki wobec Moskwy, Waszyngton przyspieszył proces dedolaryzacji, ponieważ duże gospodarki, takie jak Indie, zostały zmuszone do skierowania się w stronę tego, co minister spraw zagranicznych Subramanyam Jaishankar nazwał hinduską „strategiczną autonomią”.

Wielkie kraje jak Indie, Brazylia i inne kraje nie zerwały stosunków z Rosją, aby zadowolić Stany Zjednoczone. Zachodnie sankcje jedynie zachęciły przywódców krajów rozwijających się do poszukiwania obejść, a tym samym przyspieszyły dedolaryzację. Poza tym doskonale widzą, że stosowane przez Waszyngton i kraje Unii Europejskiej zamrażanie lub konfiskata cudzych dochodów złożonych w bankach na Zachodzie jest pogwałceniem międzynarodowego prawa i wręcz kradzieżą która deskredytuje Stany Zjednoczone i Zachód i działające tam banki jako gwarantów złożonych w nich depozytów. 

Utrata zaufania obcych rządów do amerykańskich i zachodnich banków ze względu na brak bezpieczeństwa umieszczonych w nich miliardów dolarów jest potężnym ciosem w reputację i po którym ucierpi na międzynarodowym rynku walutowym wartość dolara. A zamysłem ze strony reżimu w USA było zniszczenie gospodarcze Rosji i wartości rosyjskiego rubla,  jednak to Stany Zjednoczone Ameryki nie po raz pierwszy zadały  same sobie strzał prosto w głowę. 

Autor: Ahmed Adel - jest ekspertem w dziedzinie geopolityki i ekonomii politycznej.

Natomiast. 

Powstał system ds. płatności cyfrowych, który pomoże Rosji i innym krajom ominąć bezprawne sankcje.

Podpisana przez prezydenta Putina ustawa, umożliwia korzystanie z cyfrowych aktywów finansowych (DFA), utylitarnych praw cyfrowych, a także praw cyfrowych obejmujących oba te instrumenty w rozliczeniach międzynarodowych, to ułatwi życie rosyjskim bankom i zaprzyjaźnionym krajom, które obawiają się sankcji  wtórnych – mówił o tym profesor HSE Kandydat nauk ekonomicznych Alexey Portansky

Ekspert zwrócił uwagę na trudności, jakie napotyka Federacja Rosyjska w transakcjach bankowych, ponieważ  największe banki są blokowane sankcjami.

„Banki nie mogą rozliczać się z klientami zagranicznymi, gdyż są oni (klienci Rosji represjonowani) wycofywani z systemu SWIFT. W tym sensie narzędzie cyfrowe może zapewnić pewnego rodzaju wyjście. Musimy zobaczyć, co naprawdę z tego wyniknie. Czas pokaże. Teraz na całym świecie krąży już wiele walut cyfrowych. Najpierw wszyscy przetestują takie metody płatności, a dopiero potem rozpoczną transakcje na dużą skalę” – powiedział.

Ekspert też prognozował, jak dolar może spaść tuż przed wyborami.

Jego zdaniem nowa metoda kalkulacji częściowo pomoże rozwiązać problem handlu z Turcją, Chinami i dotyczy to też Zjednoczone Emiraty Arabskie, które obawiają się wtórnych amerykańskich sankcji.

„Same dostawy towarów które były objęte sankcjami nadal takie będą. Rachunki to jedno, ale dostawy to drugie. Ale i na to będą rozwiązania. Stanom Zjednoczonym trudniej będzie ustalić, kto za co płaci. Nie jest też faktem, że to zrobią, biorąc pod uwagę wszystkie trudności w śledzeniu zasobów cyfrowych. W praktyce może się to okazać dość trudne”.

Wcześniej asystent prezydenta Rosji Jurij Uszakow powiedział, że BRICS dąży do stworzenia od USA/Zachodu  niezależnego systemu płatności.  
Jednym słowem, prędzej niż później amerykańskia dominacja i w tej dziedzinie zniknie.
Tak jak to słusznie określił prezydent Rosji Putin : "amerykański wampir Stany Zjednoczone Ameryki wraz ze swoimi wazalami sojusznikami przestaną wyssysać inne narody i je zmuszać do działań przeciwko sobie". (a ja tu dodam, że wampiry pod egidą Stanów Zjednoczonych Ameryki przestaną czerpać korzyści z bezprawnych sankcji i żywić się cudzą pracą i krwią).  
W Waszyngtonie nie mogą zrozumieć, że kij ma dwa końce i już w chwili obecnej na początkowym etapie bije po Stanach Zjednoczonych Ameryki w kwestii U$A dolara i Unii Europejskiej w kwestii wzrostu cen trzy a nawet więcej niż wielokrotnie, bo po wyższych cenach za import surowców energetycznych i innych potrzebnych do rozwolju przemysłu, po prostu prosperowania gospodarki.